Iwona Siwek-Front –  „Sztuka zalanego artysty”

Otwarcie: 22 kwietnia, sobota | godz. 18:30
Atelier Iwona Siwek-Front | ul. Wiślna 8 (pierwsze piętro)

W lutym 2017, mróz. W kamienicy przy ul. Wiślnej 8, pękła stara krakowska rura, którą ponad 100 lat temu zapychała swoimi brudami Dulska. Woda wdarła się do pracowni przez sufit i zaatakowała stertę rysunków (ze 140 papierów). Pstrokate baby z duszą nieczystą dryfowały zalane w sztok, ludziki z komiksów pluskały się w wodnej brei, a przemądrzałe postacie wypełzły z formatów 100×70 cm i wybrały wolność. Tusz na papierach rozmywając się tworzył plamy – dziwadła z domu wariatów. Szkicowniki nasiąknęły jak gąbka, z kartek spłynęły mądre teksty o życiu i piciu wódki – po rysunkach zostały tylko puste kontury gęb. Spłyną przeze mnie dni na przestrzał… Katastrofa. Na podłodze mokre usypisko sztuki, zapaprany śmietnik… nic tylko się napić.

Mijały dni, papiery schły. Przez pracownię przetoczyli się fachowcy remontowcy – jeden kibic Cracovii, drugi Wisły, trzeci za Lechem. Konflikt wisiał w powietrzu, ale rurę panowie szczęśliwie wymienili. Fachowiec od Cracovii lubił pogadać, przy wymianie kolanka przekonywał, że Ronaldo woli panów. Przychodzili znajomi, pstrykali selfiki z zalaniem albo mówili wiersze. Zaglądnął sąsiad medyk, a za nim sąsiad baron.
Życie powróciło do normy w Merzbau. Wyschnięta kupa sztuki zrobi ostry manewr w stronę Dada. Zapraszam.


Pracownia Iwony (Atelier Iwona Siwek-Front) znajduje się w kamienicy z XIV w. (przebudowanej po pożarze w XIX w.) przy ul. Wiślnej 8, na pierwszym piętrze. Z pracownianego balkonu widać tętniącą życiem ulicę Wiślną, a w lecie parasole ulubionego baru Vis à Vis na Rynku, gdzie artystka ma stałą ekspozycję komiksów. Pracownia ostatnio była otwarta dla szerszej publiczności w 2012 r. przy okazji Nocy Muzeów. Wtedy gośćmi byli tu krakowscy streetarterzy, a dzięki wspólnym działaniom i pomysłom powstał potem cykl prac „Przez botox nie pójdziesz do raju”.


Szczegóły

Data:
22 Kwietnia

Godzina:
18:30

Miejsce

Atelier Iwona Siwek-Front
ul. Wiślna 8

Media