Irene Contreras –  „above all. wzniosłość codzienności”

Otwarcie: 22 kwietnia, sobota | godz. 17:00
Domek na Kasprowicza | ul. Jana Kasprowicza 5/5

Krajobraz. Głębia oceanu. Oczy ukochanej osoby. Przelotne spojrzenie uchwycone w tłumie. Codzienny przedmiot nagle zauważony. Cicha obecność śmierci w pokoju. Precyzja skomplikowanego mechanizmu. Powierzchnia rzeczywistości pęka, a przez jej szczeliny dostrzegamy koniec granicy. Przekształca się ona na chwilę w miejsce przejścia, doświadczamy wzniosłości. To moment oświecenia, przebudzenia, jasności. Przez wieczne sekundy odczuwamy wszechobecność bądź jej całkowity brak. Przydarza nam się coś niewyrażalnego, a jednak uparcie próbujemy to przekazać.

W above all Irene Contreras Fernández stara się uchwycić te chwile. Świadoma ograniczeń języka oraz sztuczek jej własnej pamięci wie, że ostatecznie czeka ją porażka. Akceptacja pozwala na stworzenie komunikatu. Contreras wybiera zatem trzy odmienne drogi, by mówić o każdym z momentów: ilustrację, fotografię oraz wiersz wolny. Trzy formy sztuki budują wspólnie skomplikowany pejzaż doświadczenia nadrealnego, jednak użyte osobno, podkreślają niemożliwość przekazania w pełni przeżywanego stanu. Dokonuje się to w postawie pełnej szczerości w stosunku do odbiorcy.

Irene Contreras Fernández urodziła się w 1991 w Grenadzie. Ukończyła studia z Historii Sztuki na tamtejszym uniwersytecie, by następnie poświęcić się działaniom artystycznym. Przeprowadziła się się do Sewilli, gdzie zdobyła tytuł magistra sztuki na kierunku Sztuki Piękne. Po okresie licznych kolaboracji, above all jest jej pierwszym samodzielnym projektem. Został zrealizowany w ramach dwumiesięcznej rezydencji w Domku na Kasprowicza.


Domek na Kasprowicza –  to przestrzeń prywatna, funkcjonująca od września 2016 jako nieformalne centrum sztuki współczesnej. Jest eksperymentem kwestionującym struktury władzy w świecie sztuki, jednocześnie pełniąc funkcję bezpiecznej przystani dla przeżywania zachwytu. Organizowane są tutaj rezydencje artystyczne, wystawy oraz (prawie) coniedzielne AWE Laby – otwarte spotkania o emocji zawierającej w sobie zachwyt i niepokój.

Szczegóły

Data:
22 Kwietnia

Godzina:
17:00

Miejsce

Domek na Kasprowicza
ul. Jana Kasprowicza 5/5

Media