Jan Pamuła –  „Seria komputerowa”

Otwarcie: 22 kwietnia, sobota | godz. 19:00
Galeria Attis | ul. Starowiślna 14

Istnieje przekonanie, że dopóki nie odwiedzi się pracowni artysty, dopóty nie można w pełni poznać jego twórczości. Przekonałam się o tym odwiedzając atelier Jana Pamuły. W jego pracowni wśród rzędów tubek, próbek kolorów i pędzli, w centralnym miejscu stoi sztaluga, przy której artysta z benedyktyńską cierpliwością tworzy obrazy z „Serii komputerowej”.

            Jan Pamuła urodził się w 1944 roku w Spytkowicach. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malarstwo i grafikę. W 1968 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1967 roku studiował w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts
w Paryżu.

W latach 70. powstały jego pierwsze abstrakcyjne prace: cykl litografii i wklęsłodruków  „Systemy” oraz płócien „Obiekty abstrakcyjne”. Kompozycje tych prac, opierały się na kształcie prostokąta oraz trójkąta i były pokrywane płasko plamami czystych barw.

W latach 80. Jan Pamuła stworzył własny system oparty na intuicji logicznej oraz emocjach. Wówczas środkiem realizacji artystycznych zamierzeń stał się komputer. Na życzenie malarza, Philip Keller napisał specjalny program, który dzielił losowo powierzchnię obrazu na mniejsze części.  Algorytm programu został oparty na pracach z cyklu „Zbiory chromatyczne”. Dyspersja użytych elementów, czyli rozpiętość między najmniejszym a największym z nich, była zmienna i ustalana przez artystę. Dzięki możliwościom jakie dawał program, w 1980 roku w Atelier de Recherches Techniques Avanceés (Centre Georges Pompidou w Paryżu), artysta zapoczątkował trwające do dziś cykle „Seria komputerowa I” i „Seria komputerowa II”.

Płótna Jana Pamuły wypełnione są szczelnie setkami prostokątów o różnych wymiarach. Na jednym płótnie nie znajdziemy dwóch takich samych obiektów. W każdej pracy użyty jest zestaw czterech starannie dobranych barw. Płótna artysty cechuje dbałość o każdy najmniejszy szczegół. Migotliwość  elementów wprowadza przestrzenność kompozycji.

Obrazy artysty stanowią odrębne wizualne struktury. Malarz dąży, aby przyjęty przez niego system kształtowania abstrakcyjnych form był odzwierciedleniem uniwersalnych prawd. Warto wspomnieć, że Jan Pamuła jest jednym z pierwszych polskich artystów, którzy wykorzystywali komputer jako szkicownik.

Agnieszka Stefańczyk – kurator


Szczegóły

Data:
22 Kwietnia

Godzina:
19:00

Miejsce

Galeria Attis
ul. Starowiślna 14

Media