Aga Pietrzykowska – „Ułamki”

Otwarcie: 21 kwietnia, piątek | godz. 20:30
Galeria DYSTANS | ul. Św. Krzyża 14

Tytuł wystawy „Ułamki” to próba opisania świata, życia, człowieka za pomocą fragmenów, z których składa się współczesna rzeczywistość.   Jest to dekonstrukcja rzeczywistości i próba budowania jej od nowa. Dekonstrukcja to termin zaczerpnięty z filozofii Derridy, który odnosi się do nieograniczonych możliwych interpretacówji i odczytań języka i treści kultury. Nie oznacza on niszczenia – jest raczej dążeniem do zniesienia tzw. „metafizyki obecności”.
Termin ten jest bliski moim przemyśleniom związanym z interpretacją ciała i rozkładaniem go na części niezależne – zarówno pod kątem materialnym, jak i duchowym, wizualnie łącząc je na jednej płaszczyźnie. Po cyklu prac składających się na wystawę „Dekonstrukcja pod różową pianką” nastepuje to głębsza analiza problemu, którym się zajmuję.

UŁAMKI JAKO FORMY WIDZIALNE. Ułamki myśli. Strzępy rzeczywistości. Fragmenty zadań arytmetycznych. Ludzka psychika jest fragmentem jakiejś większej całości. Może nią być enerergia czy świat. A czym jest fragment ? Czy może stanowić sam o sobie, bez uwzględnienia całości do której należy, a o której nie zdaje sobie sprawy? Może jest niewiadomą jak x w matematyce…Ułamkiem, który dąży do utworzenia całości.
FRAGMENTY ŻYCIA. UŁAMKI CIAŁA – TWORZĄ DZIAŁANIE, KTÓREGO WYNIKIEM JEST RELACJA CZŁOWIEK – ŚWIAT.  Z chaotycznie ułożonych zdarzeń nagle widzimy spójnie układającą się całość. ZUPEŁNIE JAK ROZWIĄZYWANIE MATEMATYCZNEGO ZADANIA, DODADAWANIE UŁAMKÓW I SZUKANIE WSPÓLNEGO MIANOWNIKA. Poszukiwanie siebie… Bo każdy jest swoim własnym zadaniem.

Galeria Dystans – nazwę dla naszej galerii wybraliśmy całkowicie świadomie, chcemy nabrać dosłownego dystansu do starych skojarzeń z samym słowem ,,galeria’’, nadać jej nowy wymiar, bardziej współczesny, dla młodych artystów, projektantów i rzemieślników oraz dla nowego pokolenia samych odbiorców. Ściany tej galerii są jedynie podporą dla obrazów, tłem dla rzeźb, kontekstem dla designu, mody oraz fizycznym miejscem galerii na mapie, wszystkie granice poza tym nie istnieją, bo galeria i sztuka w niej wystawiona jest spójną częścią Naszego i Waszego codziennego życia.

Szczegóły

Data:
21 Kwietnia

Godzina:
20:30

Miejsce

Galeria Dystans
ul. św. Krzyża 14

Media