Karol Pałka – „Gmach”

Otwarcie: 21 kwietnia, piątek | godz. 19:30
ZPAF Gallery | ul. Św. Tomasza 24

„Człowiek bowiem, w przeciwieństwie do wszystkiego, co organiczne i nieorganiczne we wszechświecie, wyrasta ponad własne dzieło, wznosi się w górę po szczeblach swych koncepcji, góruje nad własnymi osiągnięciami. Oto, co można powiedzieć o człowieku: gdy zmieniają się i bankrutują teorie, gdy powstają i rozpadają się szkoły, systemy filozoficzne i ciemne zaułki myśli narodowej, religijnej, gospodarczej, wtedy człowiek dąży naprzód potykając się, cierpiąc, często błądząc. Zrobiwszy krok naprzód, może cofnąć się w tył, ale tylko o pół kroku – nigdy o cały.”

John Steinbeck Grona Gniewu

„Czerwony pokój” jest wizualną podróżą do czasów, o których większość chciałaby już zapomnieć – fotografie dokumentują wybrane obiekty, będące pozostałościami po komunistycznym reżimie, który lata temu przetoczył się przez Europę. Fotografie przedstawiają wnętrze Hotelu Polana, zamkniętego, rządowego ośrodku wypoczynkowego, należącego kiedyś do Komunistycznej Partii Czechosłowacji; Hutę im. Lenina, słynne dzieło Socrealizmu, w którym wizyty składali m.in Nikita Chruszczow i Fidel Castro; na zdjęciach znajduję się także polski, międzyzakładowy ośrodek wypoczynkowy z lat 70. XX wieku.

Fotografie są próbą zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, której nie można pojąć bez wnikliwej analizy przeszłości, nawet tej najtrudniejszej i odchodzącej w zapomnienie. Koncentracja na detalach i szczegółach pozwala na podjęcie wrażliwego tematu transformacji ustrojowej i jej skutków raz jeszcze – z dystansu, z perspektywy czasu. Wszystko po to, żeby po raz kolejny przeżyć towarzyszące temu emocje – strach, ale jednocześnie spokój, zaufanie, ale jednocześnie brak ufności, nadzieję, ale i poczucie bezsilności wobec zmian, w których nie każdy potrafił się odnaleźć.

W 2016 projekt został nagrodzony na jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie – PDN Photo Annual 2016.

 

Szczegóły

Data:
21 Kwietnia

Godzina:
19:30

Miejsce

ZPAF Gallery
ul. Św. Tomasza 24

Media