Dawid Zdobylak – Melancholia

Otwarcie: 20/04 | 18:00
ATTIS | ul. Starowiślna 14

« Program główny


Artyści: Dawid Zdobylak
Kurator: Agnieszka Stefańczyk

Melancholia i nastrojowość to cechy właściwe dla malarstwa Dawida Zdobylaka. Artysta urodził się w 1993 roku. Obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017.
W malarstwie artysty można dostrzec inspiracje renesansem, barokiem oraz sztuką ikon. Kształt twórczości Dawida Zdobylaka wyznaczają trzy główne tematy: pejzaż, portret i martwa natura. Artysta w swoich pracach kładzie nacisk na ukazanie portretu wewnętrznego przedstawianych postaci i uchwycenie kwintesencji nastroju w pejzażach.
Dawid Zdobylak poprzez niewielkie rozmiary płócien, chce wprowadzić widza
w pewnego rodzaju intymność podczas odbioru dzieła. Jak sam artysta przyznaje
w tekście pracy dyplomowej: „Odbiorca musi przez to zbliżyć się do nich, aby zobaczyć szczegół, pociągnięcia pędzla, drobne odcienie, zamazania, strukturę detali”.
Na wystawie Galerii ATTIS zobaczymy najnowsze płótna artysty. Punktem wyjścia ekspozycji jest obraz przewodni „Melancholia” (2018). Praca przedstawia utopiony w ciszy poranek. Uśpioną jeszcze naturę pokrywa ciężka kurtyna mgły, przez którą próbuje przebić się wschodzące słońce. W pracy panuje nastrój wyciszenia i równowagi niczym niezmąconej natury. Zapraszam na wystawę.


ATTIS

Galeria Sztuki ATTIS została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana – marszanda i kolekcjonera. Galeria specjalizuje się w malarstwie polskim XX i XXI wieku – sztuka współczesna i dawna. Prezentuje dzieła uznanych artystów sztuki współczesnej m.in.: Edwarda Dwurnika, Jana Pamuły, Rafała Olbińskiego, Tadeusza Dominika, Jana Tarasina, Stanisława Kuskowskiego oraz młodych obiecujących indywidualności: Katarzyny Celek, Dawida Zdobylaka, Kamila Kukli i in. Galeria jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d’Art, a także objęta jest programem mecenatu artystycznego Miasta Krakowa. Bierze udział w programie „Bezpieczne zbiory – bezpieczne kolekcje”.

 

 

Miejsce

ATTIS
Starowiślna 14

Media