Katarzyna Bielec – Bliżej (Closer)

Otwarcie: 21/04 | 16:30
BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa | pl. Inwalidów 6

« Program główny


Artysta: Katarzyna Bielec

Katarzyna Bielec w swojej wystawie fotograficznej ukazującej portrety osób z krajów takich jak Maroko, Indie czy Nepal mówi o tolerancji – akceptowaniu inności, szacunku do odmiennych kultur: Ludzie na całym świecie różnią się od siebie pod względem języka, religii, koloru skóry czy też tradycji i zwyczajów ale z drugiej strony wszyscy jesteśmy tacy sami: mamy uczucia i potrzeby i po prostu jesteśmy ludźmi – dodaje autorka. Artystka oddaje osobowość portretowanej osoby. Naciskając spust migawki wchodzi w interakcje z drugim człowiekiem. Ważny jest dla niej kontakt wzrokowy.
„ …Nic tak nie skupia uwagi widza na modelu, jak jego spojrzenie” – podkreśla Katarzyna Bielec – … „Skoncentrowałam się na dzieciach chcąc na ich przykładzie pokazać, że każdy człowiek jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Ich wzrok odzwierciedla całą prawdę o nich. Te małe istoty są najbardziej autentyczne. Uwieczniłam dzieci z różnych społeczności. Raz roześmiane, innym razem smutne. Czasem zaciekawione, speszone, przestraszone czy obojętne… Chodziło mi o to, by w twarzy drugiej osoby zobaczyć coś więcej – nie tylko ładny, kolorowy obrazek. Starałam się, aby moje portrety odzwierciedlały nie tylko zewnętrzne piękno, ale też duszę moich modeli i modelek… “
Autorka podkreśla, że za klucz w kontaktach z drugim człowiekiem uważa nie tyle samą rozmowę, ale i zrozumienie. Zachęca do przemyśleń i dyskusji nad pojęciami tolerancji, współczucia, współistnienia. Pokazuje jak nasz lęk przed obcymi można zamienić w coś pozytywnego i konstruktywnego; zamiast ignorować i odtrącać to co inne i niezrozumiałe na chwile się zatrzymać i skupić na drugim człowieku…
Katarzyna Bielec jest absolwentką Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odznaczona medalem Rektora Akademii Sztuk Pięknych oraz medalem TPSP w Krakowie w uznaniu za najlepszą pracę dyplomową roku 2006. Jest także laureatką stypendium twórczego im. Jana Szancenbacha na rozwój uzdolnień malarskich. Współtworzy BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa – Autorską Galerię Sztuki i Studio Fotograficzne w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała także udział w wielu wystawach zbiorowych. Główną sferę jej zainteresowań stanowi malarstwo i fotografia. Jako wyraz artystyczny stosuje również papier ręcznie czerpany oraz rysunek.


BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa

BIELEC oprócz Studia fotograficznego od 2010 r. to także Autorska Galeria Sztuki – nawiązująca do ponad 100 letniej tradycji fotograficznej w rodzinie Bielców.
Galeria BIELEC prezentuje zmienną ekspozycję malarstwa i fotografii Katarzyny Bielec i Pawła Bielca oraz organizuje wystawy czasowe promujące twórców związanych głównie z środowiskiem krakowskim.

 

 

Miejsce / Place

BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa
pl. Inwalidów 6

Media