Elżbieta Kwasek-StefańskaInna miara (Another measure)

Otwarcie: 21/04 | 18:30
Galeria 2 Okna | Józefa 40

« Program główny


Artysta: Elżbieta Kwasek-Stefańska
Kurator: Barbara Guzik

Zmiana percepcji z płaskiego widzenia rysunku, inspirowanego dziełem Marii Jaremy, w wielowymiarowość ubioru, faktury, linii graficznej zatopionej w materii, poskutkowała stworzeniem kolekcji ubrań. Autorka, zafascynowana od lat kostiumem i stylizacją, w stworzonej przez siebie kolekcji ubrań nawiązuje do projektowanych przez Jaremiankę kostiumów teatralnych i monotypii by stworzyć projekt na granicy sztuki i użytkowości. Współcześnie pojmowany kostium codzienny wchodzi w dialog z twórczością artystki awangardy, podejmuje próbę ucieleśnienia i ożywienia charakterystycznych dla niej form.
Elżbieta Kwasek- Stefańska – graficzka, kostiumografka, urodziła się w Rzeszowie, ukończyła krakowską ASP na wydziale grafiki, była stypendystką DAAD Offenbach. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych malarstwa, grafiki i plakatu. Należy do Grupy 13, z którą od lat wystawia i pracuje na różnych polach sztuki. Projektuje i wykonuje kostiumy dla baletu, do filmu i telewizji.
/dorobek teatralno filmowy: „Syn Smoka” Teatr Ludowy, ”West side story”, „Królowa Śniegu” Teatr Muzyczny we Wrocławiu, „Lalka”, „Dziady” teatr Cogito. Współpracowała z kabaretami: Moralny Niepokój, Bunga i innymi, oraz podczas powstawania filmów: „33 Sceny z życia”, „Polski film”, „Mistyfikacja”, „Pani z przedszkola”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Fale”. Tworzy kostiumy dla śpiewających artystek różnych rodzajów muzyki/


Galeria 2 Okna

Galeria 2okna jest młodą, dynamicznie rozwijającą się galerią sztuki współczesnej, z siedzibą na krakowskim Kazimierzu, przy kawiarni o tej samej nazwie. Ideową patronką tego miejsca jest awangardowa XX wieczna artystka Maria Jarema. Oprócz wystaw 2okna organizują również koncerty, spotkania dyskusyjne i warsztaty. Tegoroczne plany wystawiennicze związane są z okrągłą rocznicą urodzin i śmierci Jaremianki, wchodząc w dialog z jej twórczością, traktowaną jako źródło inspiracji. Galerię wspiera fundacja 2G.

 

 

Miejsce / Place

Galeria 2 Okna
Józefa 40

Media