5rtFlashBlack 2018  Wystawa Alka Janickiego, performance audiowizualny Formcja HiQ, wystawa zbiorowa Big Da(t)a Collective

Otwarcie: 21/04 | 20:30
Galeria i! | Józefińska 21, Meiselsa 18 (Hevre)

« Program główny


Artyści: Alek Janicki, członkowie Big Da(t)da Collective oraz muzycy Formacji HiQ: Rafał Mazur, Paulina Owczarek, Maria Janicka, Michał Dymny i Tomek Chołoniewski oraz Tomek Głodek i Piotr Madej

Część I – 20:30, galeria i!, Józefińska 21 – wernisaż, performance audiowizualny – VR Score 360°
Część II  – 22:00, Hevre, Meiselsa 18 – performance audiowizualny – projekcja 360°

To kolejna prezentacja projektu Alka Janickiego z serii Wschód-Zachód-Nieskończoność. Ostatnio prezentowana w Japonii seria dotyczyła pamięci w ujęciu osobistym. Tym razem FlashBlack odnosi się do pamięci/niepamięci zbiorowej. To przewrotna opowieść o języku znaków, narracji obrazów (w tym typowej dla ikonosfery badań naukowych) w której siłą sprawczą jej dezintegracji, semantycznej inwersji jest nadprodukcja.

Tytuł: FlashBlack to nawiązanie do Flashback – zaburzeń percepcji wywołanych okresem intoksykacji psychodelikami wywołującymi halucynację. Zaburzenia przywołują obrazy wyrwane z kontekstu, często pseudo – omamy wzrokowe, pozytywne powidoki. Żyjemy w czasach mass mediów, internetu, social mediów kreujących obraz świata oparty o post prawdy, pseudo wiedzę i fake news’ową retorykę gdzie manipulacja, dezinformacja, celowe lub bezrefleksyjnie powtarzane półprawdy budują poczucie zagrożenia a na pewno niepewności. A to stan idealny, będący funkcją zarządzania czyli władzy. Czy zatem idea Benthama – filozofa – twórcy idealnego więzienia, właśnie staje się naszym udziałem?

Interdyscyplinarny projekt Janickiego, ma mieć miejsce w Galerii i! oraz Hevre – w nowej przestrzeni w której projekt będzie pierwszym artystycznym wydarzeniem wykorzystującym nową multimedialną instalację zaprojektowaną przez Elektro Moon Vision.


Galeria i!

Autorska galeria Alka Janickiego, siedziba: Formacji HiQ, Instytutu Intuicji, AYA Found To miejsce z historią. Dawne warsztaty, mieszczące się w oficynie klimatycznego podworca modernistycznej kamienicy na krakowskim Podgórzu na ul. Józefińskiej 21 w roku 1996 zostały zaadaptowane na pracownię Alka Janickiego. Tam powstał szereg prac, między innymi: instalacje Visitor, Siedzący, pierwsze szkice pawilonu Expo 2005 w Aichi wJaponii i wiele innych projektów, zazwyczaj o charakterze interdyscyplinarnym. W latach 2011-2013 pracownia stała się bazą Spółdzielni Goldex Poldex. W roku 2014 zaingurowała działalność Galeria i! stając się zarazem siedziba Formacji HiQ.
Nazwa „Galeria i!” ma swe uzasadnienie. Litera „i” z wykrzyknikiem jest odniesieniem do wielowątkowego charakteru miejsca: to autorska galeria Janickiego, ale też miejsce prezentacji artystów – przyjaciół (m. in. Andrzeja Pilichowskiego Ragno, Agaty Kus, Bartka Nalepy, Magdy Buczek, Miho Iwata, Michała Soi).
Jest to miejsce spotkań, prób, warsztatów, koncertów, performansów, w tym audiowizualnych Formacji HiQ, w skład której wchodzą wybitni muzycy sceny improwizowanej: Rafał Mazur, Paulina Owczarek, Maria Anna Janicka, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski oraz jej założyciel – performer Alek Janicki, zarazem twórca wizualnych partytur, vj, wideo,mappingu, w dziedzinie muzyki – sfery dźwięków generatywnych, w tym opartych na EEG. Specyfiką Formacji HiQ jest połączenie obrazu, gestu, plastyki światła, wideo czy mappingu z muzyką tworzoną na żywo, dla której obraz staje się partyturą. To także miejsce koncertów twórców z kraju i zagranicy organizowanych przez Instytut Intuicji, a także pracownia, klub dyskusyjny czy miejsce warsztatów (np. z improwizacji prowadzone przez Hermana Müntzinga ) i wykładów (m. in. w ramach cyklu Nie-możliwe prof. Jerzy Vetulani czy pt. ARTificial intelligence – empatia maszyny Rafał Rzepka z Uniwersytetu Hokkaido). O randze miejsca zaświadcza uznanie galerii, przez redakcję Jazzarium, za jedno z najważniejszych miejsc w Polsce związanych z muzyką intuitywną.
Galeria współpracuje z krakowskimi festiwalami: PatchLab Festival, Miesiąc Fotografii – Fresh, czy popularne Krakersy.

 

 

Miejsce / Place

Galeria i!
Józefińska 21

Media