Zbigniew Cebula – Wieloryby i Wulkany (The Whales and the Volcanoes)

Otwarcie: 22/04 | 18:30
Galeria Pryzmat | Łobzowska 3

« Program główny


Artysta: Zbigniew Cebula

Na wystawie Zbigniewa Cebuli w Galerii ZPAP Pryzmat zatytułowanej „Wieloryby i Wulkany” dominować będą dwa cykle malarskie. Pierwszy to „Wieloryb w Katedrze” i dotyczy styku szeroko rozumianego sacrum i realności. Autor chce w nich dotknąć tych ulotnych chwil, w których zjawiska, zachwyty, postawy ludzkie, doznania osobiste, uczucia, zdają się tworzyć pęknięcia w rzeczywistości ujawniając prześwity na transcendencję. Operując gęstą materią malarską, przetrawioną i wyrafinowaną kolorystyką, kolażem i symboliką, łamiąc ciągłość przestrzeni czy to architektonicznej czy pejzażowej – malarz próbuje postawić widza wobec Tajemnicy. Tajemnicy, której się nie wyjaśnia, lecz adoruje. Drugi zaś cykl pt. „Wulkany jawne i ukryte, Drony bierne i aktywne”, najogólniej rzecz ujmując, jest metaforyczną próbą zobrazowania ludzkiej emocjonalności, jej odcieni i zakamuflowań. Pojawią się też prace przypominające raczej obiekty malarskie niż klasyczne obrazy sztalugowe.


Galeria Pryzmat

Galeria Pryzmat znajduje się w Domu Plastyków przy ul. Łobzowskiej 3 na pierwszym piętrze i należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Funkcjonuje jako przestrzeń wystawiennicza od 1939 roku, a 29 stycznia 1968 w nowo wyremontowanych jej pomieszczeniach otwarto Galerię Sztuki Współczesnej Pryzmat, której jubileusz 50. lat istnienia będzie obchodzony w czerwcu br. Prezentowane są w niej wystawy indywidualne i ekspozycje zbiorowe – okolicznościowe, jubileuszowe, problemowe lub tematyczne, których autorami są artyści polscy i zagraniczni. Zarządzana jest przez Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego. 
 Galeria Pryzmat jest miejscem integracji środowisk twórczych. Kładzie nacisk na wysoki poziom artystyczny ekspozycji, dopuszczając różnorodność wszelkich dyscyplin z zakresu sztuk pięknych. Posiada formułę otwartą, lecz priorytet przy doborze wystaw stanowi indywidualność twórcza, oryginalność postaw i rodzajów ekspresji artystycznej – od konwencji klasycznych po skrajnie awangardowe. Galeria uwzględnia potrzeby okolicznościowe, typowe dla środowiska związkowego, realizując w stałych cyklach jego wystawy: „Nowi członkowie ZPAP”, „Jubileusze”, „Pro Memoria”, „Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza” czy „Enter/Exit” – wystawa w cykliczna, towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. Współpracuje z innymi środowiskami twórczymi w Polsce i za granicą oraz z wieloma instytucjami i galeriami prywatnymi.
 Dzięki istnieniu i funkcjonowaniu Galerii Pryzmat spełniony jest jeden z najważniejszych zapisów w Statucie ZPAP mówiący o promocji i upowszechnianiu sztuki.

 

Miejsce / Place

Galeria Pryzmat
Łobzowska 3

Media