Krzysztof Świętek –Zespół napięcia PRE HBLTCJ (PRE HBLTCJ syndrom)

Otwarcie: 21/04 | 19:00
Galeria Zalubowski | Kącik 9

« Program główny


Artysta: Krzysztof Świętek  

W związku z tytułem wystawy chciałoby się napisać: kilkanaście miesięcy złości, poirytowania, niepokoju, napięcia, nadwrażliwości, zmiennych nastrojów, niskiej samooceny. Pozwalam sobie zaadaptować określenie stanu, którego skutków doświadczam na własnej skórze jedynie w sposób pośredni. Owe napięcie związane jest z subiektywnymi i obiektywnymi dolegliwościami natury twórczej. Poirytowanie aspektami technologicznymi, koncepcyjny niepokój, napięcie związane z mijającym czasem, nadwrażliwość w kwestii oceny, zmienność nastrojów w zależności od efektu, zaniżona samoocena powodowana ambicjami. Jednak to tylko analogia skojarzeniowa. Przychodzi czas kolejnej zmiany, związanej ze wspinaniem się po drabinie kariery naukowej. Szczeble prowadzą do decyzji o otwarciu przewodu habilitacyjnego. Drodze tej towarzyszą wątpliwości, niepokoje, nadzieje, stany euforyczne, plany twórcze, bóle egzystencjalne. Wszystko to tworzy nowy zespół napięć. Ale to nie tylko udręka i cierpienie. To przede wszystkim radość tworzenia, przyjemność obcowania z owocami własnej pracy, twórcze zatracanie się w tym, czemu się człowiek poświęca. To taki ból, który się lubi. To cierpienie, które zamiast łez maluje uśmiech na twarzy, to zmęczenie, które zamiast odbierać moc, częstokroć dodaje sił.
Wystawa obejmuje prace wykonane na przestrzeni ostatniego roku. Prace te łączy koncepcja interdyscyplinarna w rozumieniu „oldskulowym”- przede wszystkim litografia, a także malarstwo i obiekty rzeźbiarskie.

Krzysztof Świętek (ur. 1969) grafik. 1990 – 95 studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w Pracowni Litografii, promotor prof. R. Żygulski. Od 1996 asystent, od 2005 wykładowca, od 2011 adiunkt w Pracowni Litografii ASP w Krakowie. W 2010 uzyskał stopień doktora. Swoje prace realizuje głównie w technice litografii. W swojej twórczości o charakterze figuratywnym podejmuje tematy inspirowane sztuką tatuażu, psami tzw. bojowymi, kulturą customingu oraz sportami walki. Uprawia także malarstwo i rzeźbę. Zajmuje się projektowaniem we własnej firmie odzieżowej TDP (m. in. PSIAKREW, FUEL SUCKER CLUB). Od 2015 bierze udział w projekcie autorskim wraz z F16 ROB TATTOO Robert Łypik, polegającym na pokryciu tatuażem własnego ciała wg. własnego projektu w +- 70 %. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych i 5 wystawach indywidualnych. Otrzymał ponad 11 nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.


Galeria Zalubowski

Galeria Zalubowski została założona w roku 2002 przez Małgorzatę Maj i Rafała Zalubowskiego. Galeria Zalubowski wspólnie ze Szkołą Rysunku Zalubowski jest organizatorem wydarzeń: wystaw, wykładów, warsztatów, konfrontacji. Galeria w zakresie promocji sztuki ma charakter niekomercyjny. W założeniu wspiera działalność szkoły artystycznej pokazując wartościowe zjawiska artystyczne w jej przestrzeni. Większość wydarzeń Galerii jest związana ze środowiskiem tzw. Krakowskiej Szkoły Grafiki koncentrując uwagę na mediach związanych z rysunkiem i grafiką.

 

 

Miejsce / Place

Galeria Zalubowski
Kącik 9

Media