Kolektyw Kuratorski – MACIERZ

Otwarcie: 20 kwietnia, piątek | godz. 17:15
Lectorium Collegium Maius UJ | ul. Jagiellońska 15

 


W wizualizacjach wiedzy i instytucji naukowych, mimo wieloletniej obecności kobiet, ich wizerunki nadal są rzadkością. Historię uniwersytetu opowiada się nadal w taki sposób, jakby udział kobiet był nowym i nie całkiem jeszcze ugruntowanym zjawiskiem.  Czas na zmianę pola wizualnego nauki.

Chcemy objąć  macierzystym  spojrzeniem macierzystą uczelnię. Matrixial gaze łączy, godzi, proponuje alternatywną przestrzeń stawania-się-razem, czyli rozwoju i wspólnego wzrastania obojętnego na dawne podziały. O takie spojrzenie zabiega filozofka i artystka, Bracha Ettinger, której propozycje będą współkształtować pokaz. Zaprosimy krytyków i krytyczki, naukowców i naukowczynie, kuratorów i kuratorki, artystów i artystki do performatywnego, efemerycznego działania, wspólnotowego rodzenia nowego wizerunku nauki. Przez kilka godzin 20 kwietnia będziemy szukać w przestrzeni muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego takich środków wypowiedzi i wizualizacji, które pozwalają wcielić/wypróbować model inkluzywnego przedstawiania tradycji zdobywania wiedzy ponad podziałami płci.  Performatywne wykłady i interwencje, pokazy nowych prac artystów zaproszonych oraz wyłonionych w naborze otwartym, zbudują tymczasowe „rozkładane” muzeum pop-up. Zaproponujemy również schemat nietypowego oprowadzania po przestrzeni Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie  jednodniowe odbywające się w godzinach 17:15-20:00


Kolektyw Kuratorski

Kolektyw Kuratorski został założony jesienią 2015 roku z chęci przeniesienia dyskursu akademickiego w przestrzeń realnego oddziaływania poprzez projekty kuratorskie. Grupa złożona jest z około 15 (w zależności od projektu) młodych akademiczek i kuratorek, związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jesteśmy nieformalną, niehierarchiczną grupą, podejmującą decyzje drogą dyskusji i dążeniem do wspólnego konsensusu. Skupiamy się na kwestiach związanych z pamięcią kulturową, a zwłaszcza problemami tzw. „trudnego dziedzictwa”. Dotychczas zrealizowałyśmy kilka projektów non-profit: wystawy multimedialne w zaprzyjaźnionych instytucjach m.in. Reasonable Doubt w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Rzeczowy świadek w Spółdzielni „Ogniwo”; akcję społeczną przywracająca pamięć o byłym obozie koncentracyjnym w Krakowie Oznacz Płaszów oraz wystawę na terenie byłego KL Plaszow; interwencję muzealną wskazującą luki w wizualnej reprezentacji przeszłości w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.                                                                                                                                                          

Celem działań Kolektywu jest wielopoziomowe sprawdzenie możliwości zastosowania teorii z zakresu szeroko pojętej humanistyki w realnym, poza akademickim, świecie. Jako kobiety i działaczki w kolektywnej formacji, bronimy swojego miejsca na uniwersytecie i naszego niestandardowego podejścia do badań akademickich. Buntujemy się, uruchamiając poza teoretyczne metody badawcze, a także działamy kolektywnie, wbrew istniejącemu na akademii męskocentrycznemu indywidualizmowi.

 

 

Miejsce

Lectorium Collegium Maius UJ
ul. Jagiellońska 15

Media