Wystawa zbiorowa – Dom w ogóle, Bartolomeo Koczenasz –Dom w szczególe

Otwarcie: 21/04 | 21:30
Kraków Art House | Szwedzka 8

« Program główny


Dom w szczególe

Artysta: Bartolomeo Koczenasz

…a dom tam stał i oglądał się w Wiśle. Wychylał głowę długim prospektem duktu praskiego i słuchał jak echo stuku kamieni odbija się od ścian skałek Twardowskiego. Czas mijał (jak to ma w zwyczaju) odciskając obrazy na każdodziennych rzeczach, obiektach i ścianach. Wywołajmy je tak jak się wywołuje duchy, z resztek popiołu, ze śladów po wcześniejszych wystawach które odbiły się na ścianach, z zadymionych wspomnień naszych i wspólnych. Na solowej wystawie Bartolomeo podejmuje się rekonstrukcji historii domu który przez ostatnie 5 lat jest świadkiem bujnego życia towarzysko – kulturalnego jego mieszkańców. Historia współczesna naturalnie splata się z bogatą przeszłością miejsca podkreślając jego genius loci. (oprac. Piotr Sikora)


Dom w ogóle

Artyści: Bogusław Bachorczyk, Stan Barański, Ulaş Çıbuk, Iwona Demko, Śominika Dniegocka, Maugo Dudek, Mandy Gehrt, Tomasz Gotfryd, Mateusz Hajdo, Aleksander Janicki, Andrzej Andzik Kowalczyk, Katarzyna Kukuła, Marcelina Kurek, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Rafael Medina, Aleksandra Młynarczyk – Gemza, Estera Satała, Leszek Onak, Marcin Ryczek, Vala Tanz, Jerzy Tchórzewski, Kolektyw Złote Rączki
Współpraca – Anna Baranowa

René Char – francuski surrealista – w jednym z wierszy pisał: „Poślub i nie poślubiaj swego domu”. W tym paradoksalnym zdaniu zawiera się dialektyczne, pełne napięć i sprzeczności rozumienie domu we współczesnej kulturze. Jak wiadomo, pojęcie to – tak związane z bytowaniem człowieka na ziemi – jest jednym z podstawowych archetypów. Nasze tradycyjne wyobrażenia o domu umieszczają go w centrum świata, podobnie jak miasto i świątynię. Dom może symbolizować uniwersum, społeczeństwo lub jednostkę. Jednocześnie idea domu ulega współcześnie – w sensie materialnym i symbolicznym – głębokim przemianom. Wystawa grupowa „Dom w ogóle” pokaże różnorakie podejścia do tematu domu. Okazuje się, że współcześni artyści – pomimo globalizacji i rozproszenia, a może właśnie dlatego – mają silną potrzebę mówienia o domu. Jest to zarazem miejsce zakorzenienia i dezintegracji, budowania więzi i ich niszczenia, wolności i przemocy, zakotwiczenia i ucieczki. Każdy mówi o tym własnym głosem, czerpiąc z doświadczenia, obserwacji, wyobraźni i pamięci.


Kraków Art House

Kraków Art House to dom oraz niezależna instytucja sztuki, która mieści się w zabytkowej willi na Starych Dębnikach w Krakowie. Jej celem jest współpraca lokalnych artystów i aktywistów oraz produkcja i wsparcie wydarzeń mających na celu zmianę rzeczywistości.

 

 

Miejsce / Place

Kraków Art House
Szwedzka 8

Media