Wystawa zbiorowa – Inlet

Otwarcie: 20/04 | 20:00
New Era Art | Rynek Główny 27

« Program główny


Artyści: Aleksandra Cieślewicz, Izabela Doumet, Lena Marie Emrich, Jakub Gliński, Michał Lenda, Cyryl Polaczek, Gabriela Stokłosa, Oliwia Thomas, Aleksander Sovtysik, Bartosz Zaskórski
Kuratorzy: Amelia Chwałek, Magdalena Klimkowicz

Inlet – rodzaj bardzo gęsto splecionej tkaniny, używanej głównie do produkcji poduszek i kołder. Charakterystyczna dla tego materiału konstrukcja uniemożliwia piórom wydostanie się na zewnątrz. Tytuł wystawy jest metaforą sytuacji bez wyjścia. Bardzo często pod wpływem cykliczności otaczających nas zjawisk ulegamy zatarciu poczucia realności. Ucieczka z tego stanu wydaje się być nierealna. Możliwym sposobem staje się poszerzanie spektrum doświadczeń jednostki przez wychodzenie poza swoje granice. Na przykład zmiany lub anomalia, takie jak przeczucia, trans, halucynacje, derealizacja czy deja vu. Zmiana zdaje się być ratunkiem dla marazmu, ale czy w każdej sytuacji jest pożądana lub możliwa? Dzięki powtarzalności wykonujemy czynności szybciej, bez zastanowienia, a co za tym idzie zwiększamy wydajność swoich działań. Czy możliwe jest wyjście z tego procesu? Czy poszerzając spektrum swoich doświadczeń jesteśmy w stanie uwolnić się od monotonii zdarzeń, czy tylko wpadamy w kolejny schemat, z którego nigdy nie będzie wyjścia? W wystawie chcemy przyjrzeć się stanom zawieszenia, odrealnienia, odcięcia od rzeczywistości, czy zaburzeniom percepcyjnym, które bardzo często stają się impulsem niezbędnym do dokonania zmiany. Procesom, które poprzez swoją cykliczność zdają się wirować i stają się pułapką, symboliczną machiną, której praca nigdy się nie kończy.


New Era Art

Galeria New Era Art działająca pod egidą Fundacji Jana Potockiego NEW ERA ART znajduje się w Pałacu pod Baranami, w ścisłym centrum miasta Krakowa, przy Rynku Głównym. Galeria zainaugurowała swoją działalność 9 listopada 2012 roku wernisażem prac Władysława Hasiora. Następnie pokazała światu po raz pierwszy w historii KOLAŻE WISŁAWY SZYMBORSKIEJ wspólnie z Fundacją W.Sz. Od tej pory dzięki młodym artystom i artystkom Galeria zmienia cały czas swoje oblicze, skupiając osoby zainteresowane kulturą i chętne do obcowania ze sztuką. Galeria otwiera swoje drzwi również osobom pełnym pasji, którzy niecodzienną sztukę wplatają w swoją codzienność. To dla nich organizowane są wykłady, spotkania i warsztaty, w trakcie których każdy może rozwinąć swoje uśpione siły.

 

 

Miejsce / Place

New Era Art
Rynek Główny 27

Media