Wystawa zbiorowa – Na styku (At the point of contact)

Otwarcie: 20/04 | 19:00
OPCJA | Piłsudskiego 38

Finisaż: 22/04 | 17:30
Krzemionki | Krzemionki 30, Budynek Twardowska, Wzgórze Krzemionki

« Program główny


Studenci Wydziału Intermediów ASP im. Jana Matejki w Krakowie: Aleksandra Dyja, Yana Maroz, Maria Nova, Wojciech Ratajczak, Jadwiga Hernas, Damian Sobecki, Erwin Jeneralczyk.
Wykładowcy WI: Patrycja Maksylewicz, Bogdan Achimescu, Mariusz Front, Mariusz Sołtysik.
Studenci Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific z ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi: Irena Zieniewicz, Zuzanna Morawska, Anna Mikina, Agata Zboromirska, Żaneta Górska, prowadzący pracownię Tomasz Matuszak; Wiktor Polak.

Kuratorzy: Mariusz Sołtysik, Tomasz Matuszak

 

Styk to zazębianie się różnych rzeczy, zjawisk lub znaczeń. Działania na styku są zazwyczaj wymykającymi się jednoznacznym określeniom lub etykietom. Tak też podchodzą do swoich działań artyści biorący udział w projekcie. Choć temat jest pojemny, to przestrzeń w którym będzie realizowany jest konkretna i określona. Stanowi więc ramę w jakich poruszać się będą artyści. Nie stawiamy barier w wyborze zjawiska lub medium w jakim będą poruszać się artyści licząc na odniesienie się do kontekstu miejsca i czasu, które są wystarczająco interesujące? Groźne? Nieznośne? Przejściowe? Ta nieokreśloność i wieloznaczność, sposób skomplikowania i zmienność rzeczy oraz zjawisk jest wystarczającym pretekstem do sformułowania komunikatu lub gestu artystycznego.
W przypadku Galerii Opcja następuje istotna zmiana wynikająca z możliwości użycia dodatkowego miejsca, jakim już dysponujemy jako Wydział Intermediów (ul. Krzemionki 30) oraz zaproszenia do wspólnego działania Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific z ASP w Łodzi oraz gości.


OPCJA

„Opcja” to Galeria Wydziału Intermediów przy ASP w Krakowie. Galeria powstała w 2013 roku. Przestrzeń ta jest przeznaczona przede wszystkim dla działań i prezentacji studenckich, a także jako obszar działalności pracowni dydaktycznych. Galeria jest także otwarta na prezentacje ciekawych projektów spoza obszaru uczelni jak festiwale, wykłady, pokazy czy konkursy. Formalnym opiekunem galerii jest od 2015 roku Mariusz Sołtysik. Obecnie prezentowane są cykle pt. „TY / JA” oraz „P jak pezentacja”. Celem tego cyklu wystaw jest szeroko pojęta prezentacja zjawisk jakie zachodzą na styku: pracownia / pedagog — student („TY / JA”) oraz udostępnienie ich w formie pokazu, wystawy lub wydarzenia. Proponowana formuła ma polegać przede wszystkim na wzajemnej relacji w stosunku do miejsca i wybranego własnego tematu / zjawiska. Pokazywane prace pedagoga i studenta, nie mają i nie powinny mieć charakteru relacji typu: mistrz i uczeń. Tu chodzi o partnerską i relacyjną, wzajemnie dopełniającą lub dyskutującą ze sobą realizację. Formuła nie zakłada skończonego dzieła. Najchętniej widziany jest gest, proces lub wybrany aspekt merytoryczny. Ponieważ Galeria „Opcja” jest dość specyficznym miejscem, nie bez znaczenia jest fakt uwzględnienia jej specyfiki / kontekstu w prezentowanej pracy lub pracach oraz charakteru intermedialnego. Wystawy w tej formule mogą funkcjonować od godziny do 7 dni.

 

Miejsce / Place

OPCJA
ul. Piłsudskiego 38

Media