Ryszard Grzyb – EUFORIA MALARSTWA

Otwarcie: 21/04 | 18:30
Otwarta Pracownia | Dietla 11

« Program główny


Artysta: Ryszard Grzyb 

Ryszard Henryk Grzyb (ur. 17 lipca 1956 w Sosnowcu) – polski malarz, poeta, projektant graficzny. Studiował na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowni Zbigniewa Karpińskiego, a następnie przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do pracowni Rajmunda Ziemskiego, gdzie poznał Pawła Kowalewskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka, przyszłych członków „Gruppy”, założonej w roku 1982. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał 8 czerwca 1981.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, W Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
W latach 1983-1987 malował tzw. „papiery” – wielkoformatowe kompozycje temperą na kartonie. Od roku 1987 artysta zmienił technikę malowania, odchodząc stopniowo od malowania temperą na rzecz malarstwa olejnego na płótnie. Jego malarstwo cechuje radosna kolorystyka i przedmioty obwiedzione szeroką linią.
Z powodzeniem łączy sztuki wizualne z twórczością poetycką, publikował w „Nowym Wyrazie” 1980 nr 4 i 1981 nr 1, w „Miesięczniku Literackim” 1981 nr 7, wydanym w Londynie w 1993. almanachu „Young Poets of a New Poland” /
W 2004 rozpoczął multimedialny projekt Zdania napowietrzne, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku” jak mówi i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom – na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony, tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę ich przekazu, wywołując swego rodzaju suspens.
Laureat nagrody Nagrody Jana Cybisa za rok 2010. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.)


Otwarta Pracownia

Galeria Otwarta Pracownia powstała w 1995 w ramach założonego przez grupę młodych artystów i przyjaciół Stowarzyszenia. Prowadzona od tamtego czasu działalność wystawiennicza trwa bez przerwy aż do dziś. Przez 23 lat w Galerii zorganizowano przeszło 300 wystaw, pokazów, wykładów i dyskusji o sztuce, w których uczestniczyli zarówno artyści współtworzący Stowarzyszenie, jak i wielu zaproszonych polskich i zagranicznych twórców. Najistotniejszą spośród wszystkich reguł obowiązujących w działalności Otwartej Pracowni pozostaje od samego początku zasada szacunku dla artystycznej suwerenności, zasada która realizowana jest od samego początku istnienia zarówno w programie wystawienniczym, jak i w prowadzonej działalności wydawniczej.

 

 

Miejsce / Place

Otwarta Pracownia
Dietla 11

Media