Barbara CzapranIn My Room

Otwarcie: 21/04 | 18:00
Shefter Gallery | Jabłonowskich 6

« Program główny


Artysta: Barbara Czapran
Kurator: Hilde Mørch

„In My Room” Barbary Czapran, artystki od lat żyjącej w Norwegii, to podróż do kilku światów. Tych wewnętrznych i zewnętrznych. Kuratorowana przez Hilde Mørch wystawa, przekształci Shefter Gallery w prywatną przestrzeń artystki, we własny pokój, we własne pokoje. Dzięki papierowi – materiałowi od lat 90 bliskiemu artystce, malowanemu metalowi – to zupełnie nowe prace artystki, kolorom i znalezionym meblom wejdziemy w świat Czapran. Jednocześnie wyprawimy się w podróż ku jej bezpośrednim artystycznym inspiracjom. Na wschód.
Gest stworzenia własnej intymnej przestrzeni, jest z jednej strony gestem wiecznego podróżnika, który szuka azylu wszędzie tam gdzie trafi, z drugiej strony otwarcie i pozwolenie na eksplorację tej przestrzeni sytuuje artystkę w tradycji sztuki feministycznej. Udostępniającej to co najbardziej prywatne.
Wystawa Czapran kieruje w stronę świata, chyba, jej najbliższego. Japonii. Jednak dla artystki to co japońskie to przede wszystkim to co w materii, to co dotykalne. Choćby papier, o którym pisze przywoływany i bardzo ważny dla artystki Jun’ichirō Tanizaki, dający zupełnie inne doświadczenie niż ten ze świata zachodniego. Inna struktura, inna biel, inne pojmowanie doskonałości.
Gdzie tu zmiana? Choćby w bliskości wystawy-instalacji „In My Room” z wabi-sabi. Filozofią ogłoszoną najważniejszą w designie w 2018 roku. Japońskim myśleniem, stojącym na przekór konsumpcjonizmowi, gloryfikującemu to co niedoskonałe, szukającemu piękna w tym co zniszczone, w materiałach dalekich od perfekcji, naruszonych zębem czasu. Prywatnych, intymnych, za każdym razem innych w dotyku.


Shefter Gallery

Shefter Gallery, galeria powstająca – to nowy początek, który nie zrywa ze swoją przeszłością. Pragniemy wpisać się w mapę krakowskich instytucji sztuki, jednocześnie pracując i łącząc się z instytucjami i środowiskami w Polsce i na świecie. Współpracując i goszcząc artystów, kuratorów, kolekcjonerów i wszelkich entuzjastów sztuki, chcemy stać się miejscem twórczego fermentu, wypracowywania nowych narracji, dialogów, estetyk. Idąc za słowami Tomasza Manna: „Nie ma nie – polityki. Wszystko jest polityką”, interesuje nas w równym stopniu sztuka skupiająca się na swoich estetycznych aspektach, jak i ta, które próbuje być głosem w społecznych i politycznych dyskusjach. Pragniemy współpracować z młodszymi i starszymi pokoleniami twórców, budując tym samym wielowątkową i zróżnicowaną opowieść o współczesności, nie tylko o sztuce współczesnej. Shefter Gallery ma zamiar stać się miejscem artystycznego i kuratorskiego eksperymentu, w którym proces stanie się równą efektowi końcowemu wartością. Procesualność naszych działań pozwoli także na kształtowanie programu galerii reagującego dynamicznie na nowe problemy i idee, wypracowywane zarówno przez osoby budujące galerię na co dzień, jak i społeczność, która się wokół galerii wytworzy.

 

 

Miejsce / Place

Shefter Gallery
Jabłonowskich 6

Media