Dariusz Milczark-Trzepla – Poza obrazem (Beyond the painting)

Otwarcie: 20/04 | 19:00
Zofia Weiss Gallery | Sławkowska 12

« Program główny


Artysta: Dariusz Milczark-Trzepla

„Poza obrazem” – wystawa malarstwa Dariusza Milczarka-Trzepli, w ramach wyróżnienia przyznanego 15.01.2018 na wernisażu Małego Zimowego Salonu Malarstwa Młodych.
Malarstwo Dariusza Milczarka-Trzepli należy do jednego z najciekawszych zjawisk w młodej sztuce polskiej. Jego obrazy w pełni zanurzone w otaczającej nas codzienności, charakteryzuje wysoka qualité i perfekcyjny warsztat, wywodzący się z odległych w czasie tradycji malarskich. Wychowanek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego pracował ostatnio nad cyklem tworzył ostatnio cykl „Obrazy światło-czułe” i obronił pracę doktorską w czerwcu 2017 roku.
„Codzienne otoczenie człowieka, chwilowość zjawisk, oraz ich zmienność, są głównymi tematami moich prac. – mówi o swojej wystawie „Poza obrazem” artysta – kolor, mocne kontrasty światłocieniowe, poszukiwanie granicy pomiędzy tym co rozpoznawalne, a tym co nieoczywiste są podejmowanymi przeze mnie problemami malarskimi. Obiekt rzucający cień spoza przestrzeni obrazu, jest jednym z wątków, na którym aktualnie się koncentruję. Ta „nieobecna” obecność obiektu w obrazie malarskim jest rozwinięciem dotychczasowych poszukiwań. Obrazy moje są reakcją na otaczającą rzeczywistość; ciągły pęd, kult sukcesu, pragnienie zmiany, ulepszenia, które wydają się być podstawową wartością, jedynym celem jednostki. Coraz trudniej odnaleźć w nich swoją tożsamość. Natarczywy szum współczesnego świata, zagłusza ciszę potrzebną by spotkać się z samym sobą.”


Zofia Weiss Gallery 

Galeria Zofii Weiss działająca w ramach Fundacji Muzeum Wojciecha Weisa ma swoją siedzibę w Krakowie, w obrębie Starego Miasta, około 150 m od Rynku Głównego. Zajmuje przestrzeń na I piętrze zabytkowej kamienicy przy ul. Sławkowskiej 12, w miejscu, które związało się ze sztuką i ruchem wystawienniczym blisko 100 lat temu, goszcząc przede wszystkim wystawę „Niezależnych”, powstałą w wyniku bojkotu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przez artystów Młodej Polski. Galeria zajmuje się promocją twórczości artystów młodego i średniego pokolenia, wywodzących się głównie ze środowiska krakowskiego i związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe, współpracuje merytorycznie przy wielu publikacjach. W roku 2017 Galeria zorganizowała wystawy indywidualne: Jacka Dalibora, Marcina Kowalika, Roberta Bubla, Izabeli Kity, Moniki Krzakiewicz, Damiana Bąka i Andrzeja Borowskiego oraz wystawę zbiorową studentów, absolwentów i doktorantów z pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego na ASP w Krakowie. Rok 2018 Galeria rozpoczęła Małym Zimowym Salonem Malarstwa Młodych. Właścicielka Galerii – Zofia Weiss, historyk sztuki i krytyk, ma w zakresie swoich działań nie tylko sztukę najnowszą ale również muzealną. Współpracuje z licznymi muzeami i placówkami naukowymi w Polsce i na świecie. W ostatnich latach zrealizowała duże projekty wystawiennicze na Litwie i w Holandii, w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje, ma w swoim dorobku wystawy historyczne wraz z dużymi publikacjami dla Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.

 

 

Miejsce / Place

Zofia Weiss Gallery
Sławkowska 12

Media