Panel dyskusyjny: Czy kolekcjoner ma misję? Między mecenatem a inwestowaniem

22 Kwietnia  | 15:30
Międzynarodowe Centrum Kultury (sala panoramiczna) | Rynek Główny 25

 


Moderacja: Iwo Zmyślony – Krytyk sztuki i metodolog, autor kilkunastu publikacji naukowych oraz blisko stu esejów, wywiadów i recenzji. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Tytuł doktora uzyskał na podstawie pracy o pozawerbalnych wymiarach poznania i wiedzy (tacit knowledge). Stypendysta programów GFPS, DAAD, MNiSW, NCN i Młoda Polska. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Viamoda School of Fashion oraz School of Form w Poznaniu. Współpracuje z „Dwutygodnikiem” i TVP Kultura.

Prywatny mecenat w Polsce wciąż raczkuje. Wybitnych kolekcjonerów wspierających wartościową sztukę można policzyć niemal na palcach jednej ręki. W środowiskach artystycznych dominują głosy, że jedynie mecenat państwowy pozwala zapewnić artystom przestrzeń do eksperymentu i wolność w tworzeniu prac autentycznie progresywnych. Z drugiej strony uzależnienie publicznych instytucji od politycznych pieniędzy rodzi ryzyko autocenzury, zwłaszcza w obliczu ekspansji niechętnych awangardzie sił konserwatywnych. To samo dotyczy systemu dotacji i grantów, który bywa wyśmiewany i krytykowany.

Z tym większą siłą powraca więc pytanie o rolę prywatnych kolekcji sztuki — czy kolekcjoner ma misję? Czy jest to misja publiczna? W jakim stopniu prywatni kolekcjonerzy wspierają rozwój sztuki, w jakim ten rozwój hamują, preferując prace łatwe do spieniężenia? Jaka jest granica między mecenatem, a inwestowaniem? Czy rynek sztuki wymusza na artystach konformizm? Skąd wśród artystów niechęć i nieufność wobec rynku? Jak ich relacje z kolekcjonerami wyglądają w praktyce?

Udział w dyskusji wezmą: Kamila Bondar z Fundacji Sztuki Polskiej Banku ING, Monika Bryl – antykwariuszka, autorka podręcznika dla kolekcjonerów „Rynek sztuki w Polsce”, Tomas` Tworek – prezes firmy Dorbud, biznesmen, mecenas  kolekcjoner sztuki oraz Sara Kiedroń – ekspert rynku sztuki, prezes Numarte.

 

Szczegóły

Data:
22 Kwietnia

Godzina:
15:30

Miejsce

Międzynarodowe Centrum Kultury (sala panoramiczna)
Rynek Główny 25

Media