« Program główny

Nowohuckie Centrum Kultury

20-22/04, 9:00-19:00 | Wystawa „Kafka – przełamywanie granic”,  Zbigniew Bajek
Nowohuckie Centrum Kultury. Galeria Centrum NCK Biała Czarna Złota i Szara | Aleja Jana Pawła II 232

Wstęp wolny

Projekt wystawienniczy towarzyszący obchodom 200-lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolekcja licząca ok. 150 czarno-białych prac wykonanych różnymi technikami, to autorskie interpretacje mini tekstów Franza Kafki. Ponadto powstało ponad 50 portretów pisarza, które znakomicie dopełniają dzieła odnoszące się do treści aforyzmów, których autorem tłumaczenia na język polski jest Jerzy Ciurloka.


20-22/04 | Wystawa dzieł Zbigniewa Beksińskiego
Nowohuckie Centrum Kultury. Galeria Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Piotra i Anny Dmochowskich | Aleja Jana Pawła II 232

bilety 8 zł ulgowy, 10 zł normalny

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają… Stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 70. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. To wówczas powstawały  jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.

Wystawa otwarta:
20.04- 21.04, 11:00- 19:00
22.04, 12:00- 19:00

 

 

Miejsce / Place

Nowohuckie Centrum Kultury
Aleja Jana Pawła II 232

Media